الجمعة, جانفييه 20, 2017
 
بانک توسعه اسلامی
کمينه

lمنبع : وب سایت سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران  http://www.investiniran.ir/home-fa.html

 

1)درباره بانک توسعه اسلامی
2)گروه موسسات وابسته به بانک توسعه اسلامی
3)شیوه‌های تامین مالی و عملیات بانک
4) بورسیه ها و جوایز
5)جمهوری اسلامی ایران و بانک توسعه اسلامی

6) فرمت گزارش توجیهی برای بانک توسعه اسلامی

برای اطلاع از نحوه تامین مالی از بانک توسعه اسلامی با این ظرکت تماس حاصل فرمائید.
________________________________________
 
1)درباره بانک توسعه اسلامی
بانک توسعه اسلامی یکی از موسسات بزرگ مالی توسعه ای بین المللی و از نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی محسوب می گردد که با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیر عضو،‌ در سراسر جهان براساس اصول شریعت اسلامی در تاریخ 20 اکتبر 1975 میلادی از سوی 22 کشور اسلامی و با سرمایه اولیه 755 میلیون دینار اسلامی در جده عربستان تاسیس گردید و هم اکنون اعضای بانک در برگیرنده 56 کشور از چهار قاره آسیا، آفریقا ،‌ اروپا و آمریکا می باشند و سرمایه پذیره‌نویسی شده این بانک در حال حاضر نیز بالغ بر چهارمیلیارد دینار اسلامی است که از این میان،‌ جمهوری اسلامی ایران با پذیره نویسی سهام به ارزش 700 میلیون دینار اسلامی، چهارمین سهامدار بزرگ بانک توسعه اسلامی محسوب می گردد.
ساختار سازمانی و مدیریتی بانک مذکور نیز شامل هیات عامل، هیات مدیره اجرایی و ریاست بانک می باشد:
همچنین بانک توسعه اسلامی دارای یک ستاد (دفتر مرکزی) در شهر جده و سه دفتر منطقه‌ای در آلماتی (قزاقستان)، کوآلالمپور(مالزی) و رباط (مراکش) می‌باشد
بعلاوه بانک به منظور پیگیری اجرای پروژه‌های مصوب در هر یک ازکشورهای ایران، اندونزی، قزاقستان، لیبی، پاکستان، سنگال و سودان، نمایندگان محلی منطقه‌ای دارد.
________________________________________

2)گروه موسسات وابسته به بانک توسعه اسلامی


الف)شرکت اسلامی بیمه سرمایه گذاری و اعتبار صادراتی (ICIEC)
شرکت اسلامی بیمه سرمایه گذاری و تضمین صادرات یکی از شرکتهای وابسته به بانک توسعه اسلامی می باشد که پیشنهاد تاسیس آن در فوریه سال 1992 به تصویب هیات نمایندگان بانک توسعه اسلامی رسید. این شرکت در اول اوت 1994 تاسیس شد و از ژوییه1995 رسماً فعالیت خود را آغاز نمود. مرکز شرکت اسلامی بیمه سرمایه گذاری و تضمین صادرات، در جده، عربستان سعودی می باشد.
سرمایه تصویب شده شرکت، 100 میلیون دینار اسلامی (144 میلیون دلار) می باشد که در این میان،  IDB به میزان 50% از سرمایه تصویب شده شرکت، تعهد پرداخت دارد و کشورهای عضو OIC نیز بر یک مبنای اختیاری 50% باقیمانده را تعهد می نمایند.
    هدف شرکت که در اساسنامه آن آمده است، حمایت از مبادلات تجاری و سرمایه گذاری بین کشورهای اسلامی می باشد.
    برای رسیدن به این هدف شرکت راههای زیر را با در نظر گرفتن اصول شریعت تدارک دیده است:
1. بیمه یا بیمه اتکایی تضمین صادرات در مقابل خطرات تجاری و غیر تجاری.
2. بیمه یا بیمه اتکایی سرمایه گذاری در کشورهای عضو در مقابل خطرات سیاسی، موانع انتقال ارز، جنگ و ناآرامی های اجتماعی.
به منظور اجرای این هدف ، شرکت مزبور، بیمه تضمین صادرات را در جهت پوشش عدم پرداخت وارد کننده که ناشی از ریسکهای تجاری (خریدار) یا غیر تجاری (کشور) است ارائه میکند.
نکته دیگر مربوط به ریسکهایی است که جهت بیمه شدن از نظر شرکت بیمه سرمایه گذاری بانک توسعه اسلامی واجد شرایط می باشند که می توان آنها را در دو دسته ”ریسکهای تجاری و ریسکهای غیر تجاری“ طبقه بندی نمود. همچنین شرکت اسلامی بیمه سرمایه گذاری و اعتباری صادراتی محموله های صادراتی را تا 90% خسارات حاصل از ریسکهای تجارتی و کشوری را همچون موارد زیر پوشش می دهد:
-         ورشکستگی خریدار
-         ناتوانی یا خودداری خریدار از پرداخت
-         خودداری خریدار نسبت به پذیرش کالا پس از حمل
-         لغو قرارداد بطور اختیاری از سوی خریدار
-         محدودیتهای انتقال پول کشور خریدار
-         غصب اموال از سوی دولت خریدار
-         جنگ یا ناآرامی داخلی در کشور خریدار
ب)شرکت اسلامی برای توسعه بخش خصوصی (ICD):
هدف از ایجاد این شرکت به عنوان یکی از نهاد های وابسته به گروه بانک توسعه اسلامی ، شناسایی فرصتهای بخش خصوصی است که بتواند به عنوان موتور رشد عمل نماید، همچنین دیگر اهداف این شرکت شامل ارائه حیطه گسترده ای از محصولات و خدمات مالی سود آور ، بسیج منابع مالی اضافی برای بخش خصوصی در کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی ، تشویق توسعه بازارهای سرمایه ای و مالی اسلامی و نهایتاً تبدیل شدن به یک نهاد مالی چند جانبه اسلامی ، برای توسعه بخش خصوصی در تکمیل نقش بانک توسعه اسلامی از طریق توسعه و پیشبرد بخش خصوصی به عنوان موتور رشد و کامیابی اختصاری است .
در حال حاضر سهامداران شرکت ICD ،44 کشور عضو به همراه نهادهای مالی عمومی از جمله شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران ، بانک کشاورزی و بانک ملی ایران ، صنـدوق سرمـایه‌گذاری عمومی سعودی ( عربستان ) بانک ملی الجزایر می باشد.
      شرکت ICD حیطه گسترده ای از محصولات و خدمات مالی را برای مشتریان خود ارائه می کند که عبارتند از :
 (1) تأمین مالی مستقیم
(2) خطوط اعتباری
 (3) تأمین مالی شرکتی
(4) مدیریت اموال
(5) خدمات مشاوره ای
(6) تامین مالی ساختاری

معیار احراز شرایط جهت استفاده از تسهیلات شرکت ICD
      کلیه فعالیتهای خدماتی یا حمایتی که قانونی مطابق با شریعت ، به لحاظ مالی سود آور، به لحاظ اقتصادی بادوام و در جهت کمک به توسعه کشورهای عضو باشد واجد شرایط تسهیلات شرکت یاد شده تا زمانی هستند که اکثریت سهام در دست بخش خصوصی کشورهای عضو (51% ) باشد .
      خط مشی سرمایه گذاری شرکت اسلامی برای توسعه بخش خصوصی در صورت سرمایه گذاری در بخش خصوصی کشور عضو این است که ظرف مدت 5 تا 7 سال اقدام به فروش تدریجی سهام خود به سهامداران کشور عضو یا سهامداران خارجی بر اساس توافق حاصله می نماید. همچنین حداکثر سهام شرکت ICD  در سرمایه گذاری بانکها یا شرکتها 33% خواهد بود بدین معنا که از یک پروژه 20 میلیون دلاری سهام شرکت ICD  ، 6 میلیون دلار می باشد .

انواع پروژه ها واجد شرایط تأمین مالی از سوی ICD  عبارتند از :
1)پروژه های جدید ( Greenfield) در مورد پروژه های جدید که دارای تأثیر کلی بر اقتصاد کشور باشند ، شرکتICD حداکثر تا 40 % هزینه سرمایه گذاری پروژه، مشارکت مالی دارد .
2) توسعه پروژه ( Expansion Projects ) مربوط به تأمین مالی سرمایه گذاری در توسعه کارخانه یا افزایش ظرفیت می باشد دراین حالت ICD حاضر به مشارکت مالی تا حدود 50% هزینه سرمایه گذاری پروژه است
3)پروژه های موجود تحت بازسازی
4) عملیات خصوصی سازی : شرکت ICD می تواند شرکتهای دولتی را که در حال خصوصی سازی هستند تأمین مالی نماید بشرط آنکه میزان سرمایه گذاری دولت در آن شرکت بیشتر از 49% نباشد . ICD  همچنین به تأمین مالی پروژه اجرا شده از طریق موافقتنامه های ترجیحی یعنی به صورت ( BoT, BOOT, BOO) و تأمین مالی نوسازی شرکتهای خصوصی شده جهت افزایش رقابـت پذیری و بهره وری آنها می پردازد .
شایان ذکر است جمهوری اسلامی ایران با ( 3/12%) پس از کشور عربستان (2/21%) و پاکستان (4/12%) سومین سهامدار شرکت ICD می باشد.
 
ضوابط و شرایط مالی و سرمایه گذاری ICD:
مهلت ساخت و تنفس : 8 سال
 حداقل میزان تأمین مالی : 2 میلیون دلار
 ضمانتهای مورد نیاز : وثیقه ، حواله ، ضمانت شرکتی از شرکتهای مادر ، تضمینهای شخصی و ضمانت نامه های بانکی .پ) صندوق زیربنایی بانک توسعه اسلامی( IDB Infrastructure Fund ):
صندوق زیربنایی بانک توسعه اسلامی (IF)، نخستین ابزار سرمایه گذاری خصوصی در نوع خود می‌باشد که به منظور تمرکز و تاکید و توسعه زیربنایی در 55 کشور عضو بانک در کشور بحرین تاسیس گردیده است. صندوق مورد نظر از دو نهاد مدیریتی برخوردار می باشد: 1) شرکت مدیریت سیاستها برنامهسب درآمد کت دارد تسلیم بانک توسعه اس(PMC) و 2) مشارکت بازارهای در حال ظهور (EMP) ، مقر دو شرکت مزبور نیز در کشور بحرین می باشد.
شایان ذکر است صندوق، یک دفتر منطقه ای در دارالسلام (تانزانیا) دارد. صندوق از یک ساختار منحصر بفردی برخوردار می باشد که شامل یک نهاد فراملی همچون بانک توسعه اسلامی است که نقش یک ضامن و تشویق کننده را برای صندوق ایفا می نماید.
اهداف استراتژیک صندوق عبارتند از افزایش حجم سرمایه گذاری در دراز مدت و پیشبرد و ارتقاء توسعه و افزایش سرمایه در منطقه.
همچنین صندوق زیربنایی از روشهای تامین مالی اسلامی برای کلیه سرمایه گذاریهای مشترک خود استفاده می کند و از این راه مناسباتی با بانکهای توسعه اسلامی و موسسات مالی بر قرار می سازد. سیاستها و خط‌مشی سرمایه گذاری صندوق یک رشته نظارت و محدودیت را به منظور توزیع ریسک تصریح می نماید. برای نمونه، سقف سرمایه گذاری در یک پروژه 10% و در یک کشور 20% سرمایه تعهد شده صندوق می‌باشد.
 
 
ت)موسسه آموزش و تحقیقات اسلامی وابسته به بانک توسعه اسلامی
موسسه آموزش و تحقیقات اسلامی (  IRTI) در سال 1401 هجری قمری به منظور ارائه خدمات آموزشی و تحقیقاتی در زمینه اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی به کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی و جوامع مسلمان ساکن کشورهای غیر مسلمان تاسیس شد. از جمله فعالیتهای اصلی موسسه مـزبـور آمـوزش ،‌ انجام تحقیقات کاربردی و خدمات اطلاعاتی در زمینه اقتصاد و بانکداری اسلامی و موضوعات مرتبط با توسعه اقتصادی می باشد.   
در حال حاضـر مـوسسه فـوق الـذکـر دارای 4 بخش می باشد که عبارتند از‌: تـوسعه و همکاری اقتصـاد اسلامی (IECD) ، تامین مالی و بانکـداری اسلامی (IBFD)، آموزش (TD)، مـرکـز اطلاعات (IRTIC).
 
 
ث)دفتر همکاریهای فنی
این دفتر از دو بخش تشکیل شده است:
1-برنامه همکاری های فنی که به منظور ترویج و ارتقاء توسعه منابع انسانی طراحی گردیده است.
2-سازمان های غیر دولتی و زنان فعال در توسعه (NGOs/WID) به منظور کمک به گروههای فقیر و محروم کشورهای عضو در اکتساب نیازهای مطلوب و مورد نیاز خود و همچنین توسعه سیاستهای بانک در کمک به زنان در شرکت و بهره وری از مراحل توسعه اجتماعی و اقتصادی.
در واقع این دفتر نقش موثری را در توسعه منابع انسانی به شیوه ترویج همکاریهای فنی از طریق تبادل و بسیج نیروهای انسانی، مهارتها و دانسته های فنی، تطبیق ظرفیتهای موجود با ظرفیتهای مطلوب و همچنین ارتقاء‌ نقش سازمانهای غیر دولتی / سازمان زنان در کشورهای عضو ایفاء می کند.

اهداف دفتر همکاری فنی:
1-توسعه منابع انسانی از طریق بسیج ظرفیتهای فنی، متخصصان و تواناییهای آموزشی.
2-کاهش تأخیر در اجرای پروژه ها از طریق کاهش فشارها و محدودیتهای مدیریتی، فنی و سازمانی.
3-افزایش مطابقت نیازهای مشاهده گردیده در کشورهای عضو با ظرفیتها و استعدادهای موجود در سایر اعضاء.
4-ارتقاء نقش سازمان های غیر دولتی / سازمان زنان بمنظور کاهش فقر.
5-ایجاد مشارکت و همکاری استراتژیک از طریق پیشبرد و تشویق تبادل تجارب، اطلاعات و تکنولوژیهای مناسب با نیازهای توسعه ای کشورهای عضو.
سـه روش اصلـی جهت دسترسـی دفتر همکاریهای فنی به اهداف اصلی خود عبارتند از:
الف) آموزش ضمن خدمت
ب) استخدام و بکارگیری متخصصان
ج) سازماندهی سمینارها، کارگاه های آموزشی و کنفرانسها
 
آموزش ضمن خدمت
هدف از این بخش افزایش مهارتها و ارتقاء تجربیات کارکنان فنی و تخصصی می باشد که از سه روش ذیل تشکیل گردیده است:
1-آموزش اداری
 مدت آموزش: یک تا چهار ماه
استفاده کنندگان:‌ مدیران میانی و کارمندان فنی سازمانهای دولتی و خصوصی (حداکثر4 نفر)
هدف: به روز رسانی دانسته ها و مهارت ها و بهبود کارایی اجرایی.
2-بازدیدهای مطالعاتی و تحقیقاتی
مدت بازدید: حداکثر دو هفته
استفاده کنندگان: کارکنان سطح بالا، مدیران و معاونین آنها ( حداکثر 5 نفر)
هدف: آشنایی و کمک به ارتقاء تجربیات و دانسته های پرسنل یک کشور عضو از طریق بازدید از موسسات و صنایع مشابه دیگر اعضاء.
3-آشناسازی با ساختار تشکیلاتی و نهادی بانک
مدت زمان بازدید: 5 تا 10 روز
استفاده کنندگان: مدیران میانی و بالاتر ( حداکثر 3 نفر)
هدف: این بازدید بمنظور آشنایی و درک بیشتر از فعالیتها و ساختار نهادی بانک جهت کارمندانی از کشورهای عضو که در ارتباط مستقیم با واحدهای اجرایی بانک می باشند برنامه ریزی گردیده است.
در واقع اهداف اصلی این بازدید عبارتند از:
•        کاهش اثرات ناشی از تغییرات و جابجایی کارکنان در کشورهای عضو و همچنین تغییرات در سیاستهای بانک
•        دریافت اطلاعات و درک بیشتر از ساختار نهادی و تشکیلاتی بانک
•        افتتاح باب مذاکره جهت عضویت سایر کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در بانک توسعه اسلامی.
لازم به ذکر می باشد که بانک هر سه سال یکبار این بازدیدها را تأمین مالی خواهد نمود.
 
رویه های درخواست از دفتر همکاریهای فنی
1)متقاضیان می بایستی فرمهای مخصوص درخواست را بهمراه کلیه اطلاعات لازم به دفتر همکاری های فنی بانک توسعه اسلامی ارسال نمایند.
2)فرم های درخواست می بایست به امضاء و تأیید کانال رسمی ارتباطی کشور عضو با بانک توسعه اسلامی ( وزارت اقتصادی و دارایی یا سازمان سرمایه گذاری ) رسیده باشد.
 
 
 
استخدام و بکارگیری متخصصان
متخصصان بمنظور کمک به کشورهای عضو بانک در تهیه مطالعاتی خاص در خصوص پروژه ها و انجام خدمات مشاوره ای در زمینه ظرفیت سازی نهادی استخدام و بکار گرفته می شوند.
در این خصوص کشور ذینفع می بایست شرح خدمات جامع و کاملی که دربرگیرنده شرح وظایف، میزان تحصیلات، میزان صلاحیت تخصصی، میزان تجربه و مدت زمان اجرای قرارداد می باشد تهیه و به TCO ارسال نماید. در نهایت پس از انتخاب کارشناس و متخصص صلاحیتدار، قرارداد نهایی مابین TCO و متخصص منتخب با ذکر وظایف مشخص هر دو طرف امضاء می گردد.
مبلغ قرارداد: حداکثر 25.000 دلار
مدت زمان قرارداد: حداکثر 6 ماه
تعداد متخصصان: بشرط آنکه مبلغ قرارداد از سقف 25.000 دلار بالاتر نرود می توان از خدمات بیش از یک متخصص نیز استفاده نمود.
تمدید قرارداد: عموماً امکان پذیر نمی باشد ولی در شرایط خاص و با تأیید مدیریت TCO و فراهم بودن منابع مالی مورد نیاز می توان تا 2 ماه دیگر نیز قرارداد را تمدید نمود.
 
 رویه های درخواست: دفتر TCO یا واحد سازمان دهنده سمینار و یا کارگاه آموزشی می بایست اطلاعات خلاصه شده ای از محتوی و مضمون سمینار و یا کارگاه آموزشی را در قالب یک بروشور و یا جزوه به همراه برنامه کاری، شرایط متقاضیان و استفاده کنندگان، میزان صلاحیت و تجربه مورد نیاز را برای شرکت کنندگان ارسال نماید.
1)دفتر TCO پس از دریافت مشخصات حداقل دو کاندید از هر کشور یک نفر از آنها را بر اساس میزان تحصیلات، میزان صلاحیت تخصصی و تجربه کاری مرتبط با موضوع سمینار و یا کارگاه آموزشی انتخاب و به اطلاع کشور متقاضی خواهد رساند.
-         در ادامه لازم به ذکر می باشد که این دفتر از یک مدیر( آقای ولید عبدالعزیز فقیه) ، که به تازگی به این سمت منتصب گردیده اند، و سه مسئول اجرایی جهت کشورهای انگلیسی زبان، عرب زبان و فرانسوی زبان تشکیل شده است. که ایران در گروه کشورهای انگلیسی زبان قرار گرفته است.
-         بمنظور تقویت و توسعه TCO پیش بینی گردیده است که پس از اجلاس سالانه بانک واحدهــای کمکهای فنی (Technical Assistance) و واحد علم و تکنولوژی (Science & Technology)     نیز در این دفتر تلفیق گردند.
-         منابع تأمین مالی این دفتر از محل صندوق وقف می باشد.
-         اولویت جهت استفاده از تسهیلات TCO به ترتیب بکارگیری متخصصان، آموزش ضمن خدمت و برگزاری سمینار و کارگاه آموزشی می باشد.   
-         سقف استفاده از تسهیلات TCO برای کشور ایران 60.000 دلار می باشد و در این خصوص تا کنون یک کارگاه آموزشی در شهر اصفهان در رابطه با آشنایی مسئولان پروژه های در دست اجراء از محل تسهیلات اعتباری بانک توسعه اسلامی با مقررات و ضوابط بانک و کنگره ای در خصوص کودکان برگزار گردیده است.
کانال رسمی ارتباطی و مسئول هماهنگی های لازمه ما بین کشور ایران و دفتر همکاریهای فنی بانک، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، سازمان سرمایه گذاری می باشد و کلیه مکاتبات و درخواستها جهت استفاده از تسهیلات TCO می بایست از طریق این سازمان صورت گیرد.
 
 
________________________________________
3)عملیات و شیوه های تامین مالی
 
تامین مالی و فعالیتهای مربوط به گروه بانک توسعه اسلامی (IDB) را می توان به چهارگروه عمده تقسیم نمود:
1.تامین مالی پروژه ها (بلند مدت) وعملیات کمک فنی
2.عملیات تامین مالی تجاری (کوتاه مدت)
3.عملیات طرحها و موسسات زیر مجموعه گروه IDB
4.عملیات صندوق وقف (کمک ویژه)
 
الف)تامین مالی بلند مدت بانک
عملیات عادی بانک شامل تامین مالی پروژه ها و عملیات کمک فنی می باشد. روشهای تامین مالی بکارگرفته شده نیز شامل وام، اجاره به شرط تملیک، فروش اقساطی ، استصناع، مشارکت در سرمایه، تقسیم سود، خطوط اعتباری و کمک فنی یا کمکهای بلاعوض می باشد.
 
1) وام(Loan)
این نوع از تسهیلات به منظور اجرای طرحها و پروژه هایی با آثار اجتماعی و اقتصادی قابل توجه که زمان اجرای طولانی دارند و ممکن است درآمد زا هم نباشند بکار می رود. وامها به دولتها یا موسسات عمومی و غالباً کشورهای کمتر توسعه یافته عضو برای ایجاد و گسترش تاسیسات زیر بنایی و صنعتی اعطا می گردد
 
2) اجاره به شرط تملیک
براساس شیوه اجاره به شرط تملیک ، مالکیت اموال اجاره داده شده در طول دوره اجرا که ممکن است 15 سال به طول بیانجامد، در اختیار بانک توسعه اسلامی خواهد بود و پس از بازپرداخت آخرین قسط اجاره به عنوان هبه به مالکیت ذینفع انتقال می یابد.
3) فروش اقساطی
یکی دیگر از شیوه های تامین مالی بصورت میان مدت می باشد که مالکیت دارایی و اموال بلافاصله پس از تحویل دارایی به خریدار منتقل می گردد، در حالی که مبلغ خرید به صورت اقساط بازپرداخت می گردد.
 
4) مشارکت در سرمایه
بانک توسعه اسلامی در سهام شرکتها و موسسات (از جمله نهادهای مالی اسلامی) در کشورهای عضو که بطور بالقوه درآمدزا و مطابق با اصول شریعت باشند و همچنین تاثیر توسعه ای عمده ای بر اقتصاد کشورهای خود داشته باشند، مشارکت می نماید.
هنگامی که انتظار بازده معقولی از سرمایه گذاری وجود دارد، بانک توسعه اسلامی از طریق ”مشارکت در سرمایه، “وجوه مورد نیاز را به منظور تقویت ساختار سرمایه ای آن شرکت و ایجاد جلب اطمینان دیگر سرمایه‌گذاران در شرکت تامین می نماید.
 
5- استصناع
    استصناع، قراردادی است که به موجب آن یک طرف قرارداد تعهد می نماید تا کالای مشخصی را با ویژگی معین، قیمت مشخص و در یک زمان خاص تولید کند که عمدتا شامل هر گونه فرایند تولید، ساخت، مونتاژ یا بسته بندی می گردد، همچنین استصناع می تواند درتامین مالی کالاهای سرمایه ای و حتی کالاهای غیر قابل ملموسی چون گاز و برق بکار رود.
 
   
6- تقسیم سود
    این شیوه تامین مالی شباهت زیادی با تامین مالی به صورت سرمایه‌گذاری مشترک دارد. بدین ترتیب که بانک در همکاری با دیگر تامین کنندگان مالی، سرمایه گذاری مشترک می نماید. سود یا زیان حاصله نیز به تناسب سرمایه گذاری میان شرکا توزیع میگردد.
7- تامین مالی کمک فنی
    کمک فنی عبارتست از فراهم آوردن مهارتهای فنی جهت کمک به آماده سازی یا اجرای یک پروژه، انتقال تکنولوژی به کشورهای عضو، توسعه نهادها یا منابع انسانی.
    شایان ذکر است اولویت تامین مالی به صورت کمک بلاعوض عمدتا به کشورهای کمتر توسعه یافته و بویژه جهت پروژه های زیر بنایی و کشاورزی داده می شود.
    همچنین خاطر نشان میگردد، عملیات کمک فنی اساسا” جهت بخش عمومی در نظر گرفته شده است در حالی که بخش خصوصی امکان انتفاع از این کمکها را در موارد مشخصی خواهد داشت.
 
8. اعطای خط اعتباری به موسسات مالی توسعه ملی کشورهای عضو
بانک توسعه اسلامی علاوه بر تامین مالی پروژه ها، اقدام به اعطای خطوط اعتباری به نهادهای توسعه ملی (NDFIs) / بانکهای اسلامی (IBs) در کشورهای عضو بویژه جهت پیشبرد رشد و توسعه پروژه‌های بامقیاس کوچک و متوسط در بخش صنعت و کشاورزی و پروژه های زیر بنایی می نماید.
 
عملیــات تامین مالی تجــاری(کوتاه مدت) بـانـک تــوسعه اســلامی
 
 
عملیات تامین مالی تجاری بانک توسعه اسلامی بخشی از عملیات مالی گسترده بانک توسعه اسلامی میباشد. عملیات تامین مالی فوق الذکر هم صادرات کالاهای کشورهای عضو و هم واردات آنها را تحت پوشش قرار میدهد. شیوه های تامین مالی مزبور که بانک آنها را اصطلاحا” WINDOW مینامد، دو شق عمده را در بر میگیرد. آنها عبارتند از:
1-عملیات تامین مالی تجاری واردات Import Trade Financing Operations
2-عملیات و طرح تامین مالی صادرات Export Financing Scheme
3- خطوط اعتباری اعطایی
1)عملیات تامین مالی تجاری کوتاه مدت (ITFO)
طرح مزبور از سال 1977 شروع به فعالیت نمود. هدف طرح عبارت از موارد زیر میباشد:
الف) استفاده از نقدینگی مازاد بانک جهت کسب درآمد برای بانک
ب) ارتقاء تلاشهای توسعه ای کشورهای عضو از طریق واردات کالاهای توسعه ای
پ ) ارتقاء مبادلات تجاری کشورهای عضو


 
1)شرایط و ضوابط تامین مالی تجاری (ITFO)

 
- تمام کالاهای توسعه ای نظیر نفت، تولیدات حاصل از نفت، مواد خام، کالاهای صنعتی، سیمان و ..... واجد شرایط برای تامین مالی میباشند. (معامله بر اساس عقد اسلامی مرابحه صورت میگیرد و 100% ارزش کالا، میتواند مورد معامله باشد).
- دوره بازپرداخت بین 12 تا 30 ماه میباشد. دوره مزبور به نوع کالای وارداتی و منبع عرضه آن (عضو یا غیر عضو) بستگی دارد.
-نرخ کارمزد بر اساس 12 ماه لایبور (Libor) دلار یا هر نوع ارز مورد معامله (مخابره شده توسط خبرگزاری رویتر) بعلاوه حاشیه سودی (Spread) که بر اساس نرخ ریسک اعتبار شرکت تعیین میشود محاسبه میگردد. در تمام شرایط نرخ کارمزد اعمال شده از سوی IDB قابل رقابت با نرخ های بازار میباشد. در تعیین نرخ کارمزد عوامل و فاکتورهایی نظیر نرخ ریسک ذینفع و دوره تامین مالی مد نظر قرار میگیرد.
-در حال حاضر کارمزد تسهیلات کوتاه مدت فوق عبارت از 5/1%+ Libor برای واردات از کشورهای عضو بانک میباشد.
-در صورت خرید و واردات از کشورهای غیر عضو، و در مقایسه با واردات از کشورهای عضو، حدود نیم درصد نرخ سود بیشتر به کالای وارداتی تعلق میگیرد (1.85% + Libor).
- تاریخ محاسبه ارزش لایبور، همان تاریخ واریز وجه در هر مورد معامله میباشد.
به منظور تشویق و در صورت بازپرداخت اقساط مربوطه در زمان سر رسید یا پیش از موعد سر رسید اقساط، تخفیفی بالغ بر 30% حاشیه سود اضافه شده به لایبور به ذینفع تعلق میگیرد.
- وارد کننده بایستی تضمین بلاشرط و غیر قابل فسخی را خواه از طریق بانک مرکزی کشورش یا بانک تجاری مورد قبول IDB و خواه از طریق شرکت اسلامی بیمه سرمایه گذاری و اعتبار صادرات (ICIEC) به منظور تضمین بازپرداخت به موقع اصل و فرع تسهیلات درخواستی تهیه و ارائه نماید.
- علاوه بر دینار اسلامی، ارزهای دیگر نظیر : دلار آمریکا، پوند انگلیس، فرانک فرانسه، مارک آلمان ین ژاپن و یورو میتوانند مورد استفاده و معامله قرار گیرند.
 
   
شیوه درخواست استفاده از تسهیلات
- درخواست هر نوع تامین مالی بایستی از طریق مرجع رسمی مربوطه در هر کشور به IDB ارسال گردد. در جمــهوری اسلامی ایــران، مـــرجع رسمی مربوطه وزارت امور اقتصادی و دارایی – دفتر وامها، مجامع و موسسات بین المللی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران میباشد.
- اسناد و مدارک مورد نیاز:
    اطلاعات کامل مربوط به وارد کننده (آدرس، وضعیت حقوقی، حوزه فعالیت)، اساسنامه شرکت، مشخصات فنی کالا، مبلغ مورد نیاز، صورتهای مالی حسابرس شده شرکت طی سه سال گذشته همراه با یادداشتهای توضیحی و گزارش حسابرس، انعکاس نام بانک ضامن و کشور عرضه کننده کالا.
- پس از تصویب اعتبار و انعکاس مراتب موافقت ذینفع با شرایط و ضوابط تسهیلات به IDB و ارائه تضمین بانک ضامن توسط ذینفع، موافقتنامه مربوطه لازم الاجراء گردیده و ذینفع میتواند نسبت به گشایش اعتبار اقدام نماید.
- از گشایش اعتبار و بر مبنای مبلغ مورد نیاز جهت واردات کالای مورد نظر، مبلغ مندرج در اعتبار اسنادی گشایش شده و در چارچوب توافقات صورت پذیرفته، از سوی بانک توسعه اسلامی به حساب فروشنده واریز میگردد و بدین ترتیب کالای مورد نظر قابل حمل خواهد بود.
 
توضیحاتی راجـع به منبع عرضه کال
ا
    در صورتی که کالای مورد نیاز شرکتی، قابل عرضه توسط کشورهای عضو بانک باشد. فرایند استفاده از اعتبار IDB جهت واردات کالای مزبور ساده تر میباشد. لیکن به دلایلی که در زیر توضیح داده می شود کالای مورد نیاز تنها در شرایطی میتواند از کشورهای غیر عضو خریداری و وارد شود که:
الف) کالای فوق الذکر در کشورهای عضو موجود نباشد.
ب) شرایط مربوط، ( از قبیل ارزش کالای موجود در کشورهای عضو،) قابل رقابت با ارزش همان کالا عرضه شده از کشورهای غیر عضو نباشد.


 1)عملیات و طرح تامین مالی صادرات (EFS)
     طرح موصوف در سال 1987 توسط بانک توسعه اسلامی بشکل یک صندوق ویژه تدارک گردید و هدایت و اداره آن را نیز IDB بعهده گرفت. بودجه و منابع طرح، جدای از بودجه و منابع بانک میباشد. هدف طرح یاد شده، ارتقاء تجارت بین کشورهای عضو از طریق تدارک تامین مالی برای صادرات کشورهای مشارکت کننده عضو طرح به کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کنفرانس اسلامی میباشد. هم اکنون تعداد کشورهای عضو طرح یاد شده بالغ بر 24 کشور میباشد.
 
شرایط و ضوابط تامین مالی
- درخواست تامین مالی بایستی از طریق صادر کننده مستقیما” به IDB و یا به نمایندگی ملی طرح در کشور عضو ارسال شود.
-تامین مالی موصوف بر اساس عقد مرابحه با فروش اقساطی ارائه میگردد. طرح فوق میتواند 100% ارزش معامله را تحت پوشش قرار دهد.
-دوره بازپرداخت تسهیلات فوق با توجه به ماهیت کالا بشرح زیر است:
کالاهای مصرفی : بین 6 تا 24 ماه
کالاهای واسطه ای: بین 6 تا 36 ماه
کالاهای سرمایه ای : بین 6 تا 120 ماه
 
نرخ کارمزد:
     نرخ کارمزد عبارت از 12 ماه لایبور به اضافه حاشیه سودی که مورد به مورد و بر اساس نرخ ریسک اعتبار خریدار و دوره بازپرداخت توسط IDB تعیین می شود محاسبه میگردد. معمولا نرخ کارمزد اعمال شده از سوی IDB در قالب طرح موصوف کمتر از میزان نرخ کارمزدی است که در قالب طرح ITFO اعمال می شود و عبارت از Libor باضافه حاشیه سودی است که معمولا” کمتر از 1 درصد میباشد.
 
-وارد کننده بایستی تضمینی را به منظور بازپرداخت اصل و فرع تسهیلات از طریق بانکهای تجاری، بانک مرکزی کشور خود و یا شرکت اسلامی بیمه سرمایه گذاری و اعتبار صادرات ارائه نماید.
-کالاهایی که تحت طرح مزبور تامین مالی می شوند بایستی تولید کشورهای عضو باشند، و بیش از 30% ارزش FOB کالاهای وارداتی مزبور در کشورهای عضو تولید شده باشد.
-تمام کالاهای تولیدی کشورهای عضو، اعم از کالاهای سنتی یا صنعتی میتواند از طریق این طرح جهت صادرات ، تامین مالی شوند.
- بازپرداخت ارزش مورد معامله کالا میتواند توسط وارد کننده بصورت یکجا در پایان دوره تامین مالی یا طی اقساط بر مبنای توافق IDB و وارد کننده پرداخت شود. تاریخ نرخ لایبور عبارت از همان تاریخ واریز وجه توسط IDB میباشد.
 
رویـه و طرز عمل استفاده از تسهیلات

-       صادر کننده بایستی در اولین قدم، درخواست تامین مالی را خواه مستقیم به IDB و یا از طریق نمایندگی ملی تعیین شده در کشور خود به IDB ارسال نماید.
-       اطلاعات کاملی ازشرکت (آدرس، وضعیت حقوقی، حوزه فعالیت) از جمله اساسنامه شرکت، آخرین گزارشات سالانه شرکت به زبان انگلیسی تهیه و ارائه نماید.
-       اطلاعات کامل مربوط به وارد کننده (آدرس، وضعیت حقوقی،حوزه فعالیت و .... ) از جمله : اساسنامه شرکت، مبلغ مورد نیاز جهت تامین مالی، مشخصات فنی کالا، دوره تامین مالی، اعلام وضعیت تولید داخل بودن کالا و تصویری از قرارداد عرضه و فروش اولیه فیمابین وارد کننده و صادر کننده، بایستی ارائه گردد.
-کپی صورتهای مالی حسابرسی شده وارد کننده طی سه سال گذشته همراه با کپی گزارش حسابرس مربوطه و یادداشتهای توضیحی.
- اعلام نام بانک ضامن وارد کننده جهت تضمن بازپرداخت اصل و فرع تسهیلات
- پس از طی مراحل فوق، نمایندگی ملی مربوطه، درخواست تامین مالی دریافتی ازصادر کننده را بررسی میکند. پس از بررسی و در صورت رضایت نمایندگی ملی فوق، درخواست مزبور همراه با توصیه های نمایندگی ملی موصوف در خصوص موضوع به IDB ارسال میگردد.
- در صورت تصویب درخواست یاد شده، مراتب مربوط به شرایط و ضوابط استفاده از تسهیلات به اطلاع نمایندگی ملی صادر کننده و وارد کننده خواهد رسید.
- در راستای اجرای درخواست استفاده از تسهیلات، نمایندگی ملی از جانب IDB موافقتنامه ای را تحت عنوان قرارداد خرید (Purchase Contract) با صادر کننده منعقد و از سوی دیگر موافقتنامه ای را تحت عنوان قرار داد فروش مجدد (Resale Contract) با واردکننده امضاء مینماید.
صادر کننده پس از انعقاد قرارداد با IDB، کالاهای خود را به IDB می فروشد و 100% وجه مربوط به قرارداد خرید را دریافت مینماید. از سوی دیگر وارد کننده پس از انعقاد قرارداد، کالای مورد نیاز خودرا از بانک توسعه اسلامی می خرد و کل ارزش کالای خریداری شده را بصورت یکجا یا بصورت اقساط به IDB پرداخت مینماید.

 
3)- خطوط اعتباری اعطایــی
      بانک توسعه اسلامی به منظور تامین مالی نیازهای وارداتی شرکتها و موسسات تولیدی کوچک و متوسط و بر پایه درخواست رسمی صادره از سوی این دفتر تسهیلاتی را در قالب خطوط اعتباری در اختیار بانکهای تجاری و موسسات مالی داخلی قرار میدهد.
در حال حاضر و تا کنون، بانک توسعه اسلامی اقدام به اعطای دو خط اعتباری اعطایی در زمینه تسهیلات تجاری به دو بانک توسعه صادرات و کارآفرین نموده است.
 
    دوره بازپرداخت تسهیلات مالی فوق، مشابه دوره بازپرداخت تسهیلات تجاری واردات ITFO (بشرح مندرج در بند 1 ) میباشد.
 
اسناد و مـدارک مورد نیاز و گردش کار استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامـی
I – تسهیلات اعتباری بلند مدت (پروژه ای)
الف ) طرحهای بخش دولتی که منتهی به صدور ضمانتنامه توسط دولت می شود:
1. معرفی پروژه توسط وزیر یا بالاترین مقام اجرائی دستگاه مربوط به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.
2. معرفی رسمی طرح از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به وزارت امور اقتصادی و دارائی (سازمان سرمایه گذاری) بعنوان یک پروژه اولویت دار جهت استفاده از منابع مالی خارجی.
3. تهیه گزارش کامل توجیه فنی، اقتصادی و مالی پروژه مورد نظر مطابق با فرمت پیوست، به زبان انگلیسی توسط متقاضی تسهیلات و ارائه آن به این سازمان.
4. معرفی پروژه مذکور توسط این سازمان به بانک توسعه اسلامی همزمان با ارسال گزارش موصوف در بند 3.
5. ارزیابی و تصویب پروژه مورد نظر توسط بانک توسعه اسلامی (که این فرایند حدوداً یک سال بطول خواهد انجامید) و اعلام مبلغ مصوب و ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات به این سازمان.
6. اعلام ضوابط و شرایط فوق الذکر به ذینفع جهت اعلام قبولی.
7. ارائه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات به بانک مرکزی جهت رسیدگی به انطباق آن با مقررات ارزی و اعلام نقطه نظرات مربوطه.
8. انعکاس مراتب این سازمان (پس از اخذ موافقت بانک مرکزی و ذینفع طبق بندهای 6 و 7) با مبلغ و ضوابط و شرایط تسهیلات به بانک توسعه اسلامی.
9. انعقاد موافقتنامه ماده 62 قانون محاسبات عمومی کشور فیمابین ذینفع تسهیلات و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور.
10. اخذ تائیدیه از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جهت تامین اقساط تسهیلات مالی شامل اصل و هزینه های مربوطه در سررسید پرداخت.
11. اخذ مصوبه شورای اقتصاد .
12. تهیه پیش نویس موافقتنامه تامین مالی توسط بانک توسعه اسلامی و ارسال آن به ذینفع جهت اعلام نظر.
13. اخذ نقطه نظرات ذینفع و بانک مرکزی درخصوص پیش نویس موافقتنامه تامین مالی و انعکاس آنها به بانک توسعه اسلامی .
14. نهایی شدن موافقتنامه تامین مالی و امضاء آن توسط ذینفع و بانک توسعه اسلامی.
15. اخذ مصوبه هیات وزیران درخصوص صدور ضمانتنامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی.
16. صدور ضمانتنامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی.
17. صدور نظریه حقوقی (Legal Opinion) توسط نهاد (مشاور) حقوقی دستگاه ذینفع.
18. لازم الاجرا شدن موافقتنامه تامین مالی و برگزاری مناقصه جهت خرید تجهیزات مورد نیاز مطابق با مقررات بانک و قوانین داخلی.

ب) طرحهای بخش دولتی که منتهی به صدور ضمانتنامه توسط دولت نمی شود:
اینگونه طرحها که منتهی به صدور ضمانتنامه توسط دولت نمی شود و با استفاده از ضمانتنامه بانکی به مورد اجرا در می آیند ملزم به رعایت شرایط مندرج در بندهای 15،10،9،2و16 نمی باشند لیکن اخذ مصوبه هیات وزیران مبنی بر مجاز بودن استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی ضروری می باشد.

ج) طرحهای بخش خصوصی
طرحهای بخش خصوصی که متقاضی استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی می باشند ملزم به رعایت بندهای 15،10،9،2و16 نمی باشند و بایستی بجای ضمانت دولتی، ضمانتنامه بانکی اخذ و ارائه نمایند.
- تبصره: در صورتی که متقاضی تسهیلات بخواهد با استفاده از ضمانتنامه دولتی از تسهیلات موصوف استفاده نماید رعایت بندهای 15 و 16 نیز الزامی می باشد و بایستی گواهی یکی از بانکهای تجاری مبنی بر سپردن وثائق لازم را جهت صدور ضمانتنامه دولتی اخذ و به این سازمان ارائه نماید.پ


II) تسهیلات کوتاه مدت تجاری
شرایط و ضوابط استفاده از تسهیلات کوتاه مدت تجاری بانک توسعه اسلامی برای موسساتی که از وضعیت مناسب مالی برخوردارند عبارتست از:
1. ارائه صورتحسابهای مالی حسابرسی شده سه ساله اخیر موسسه متقاضی (به زبان انگلیسی)
2. اساسنامه و چارت سازمانی (به زبان انگلیسی)
3. مشخصات فنی کالای مورد نظر وارداتی ( به زبان انگلیسی )
4. معرفی یک بانک تجاری بعنوان بانک ضامن جهت صدور ضمانتنامه
5. اعلام مبلغ اعتبار مورد نیاز و منبع عرضه کالای وارداتی
-چرخه پروژه
 بطور کلی چرخه  یک پروژه از سوی بانک توسعه اسلامی شامل مراحل زیر میباشد:
1) شناسایی (Identification)
2) آماده سازی (Preparation)
3) ارزیابی /مذاکره (Appraisal /Negotiation)
4) ارائه به هیئت مدیره اجرایی (BED Presentation)
5) اجرا / پیگیری(Implementation/Follow-up)
6) پس از ارزیابی (Post-Evaluation)
        شناسایی :(Identification) شناسایی یک پروژه ممکن است با در خواست دولتها /ذینفعهای کشور عضو صورت پذیرد که بدنبال آن هیئتهایی از سوی بانک توسعه اسلامی تحت عنوان (CASS)  جهت شناسایی پروژه در قالب برنامه سه ساله همکاری وارد کشور مزبور میگردند.
     در قالب برنامه سـه ساله همکـاری، مواردی از جمله اولویت دولتی ، دستور کـار استراتژیـک بانک ، درخواست رسمی جهت تنظیم و گنجاندن پروژه یا پروژه های یاد شده مد نظر قرار میگیرد.
       آماده سازی (Preparation): پس از شناسایی ، مرحله آماده سازی آغاز میگردد که طی آن گزارش امکان سنجی پروژه شامل ابعاد فنی ، اقتصادی، مالی ، اجتماعی و زیست محیطی از سوی ذینفع و از طریق سازمان سرمایه گذاری /دفتر وامها ، مجامع و موسسات بین المللی به عنوان کانال اصلی ارتباط به بانک توسعه اسلامی ارسال میگردد. در صورت تکمیل اطلاعات پروژه ، هیئتی از سوی بانک جهت ارزیابی وارد کشور عضو بانک میگردد.
    ارزیابی /مذاکره (Appraisal /Negotiation): بمنظور ارزیابی ، هیئت اعزامی دارای مجوز اصولی خواهد بود که دستور کاری را همچون اندازه، شیوه و ضوابط و شرایط تامین مالی و اجزای پروژه ای را که قرار است توسط بانک تامین مالی گردد، در برمیگیرد و نهایتاً پس از ارزیابی طرفین (ذینفع و بانک) طی یک یادداشت تفاهم بر سر زمان اجرا و شرایط مالی توافق حاصل مینمایند و متعاقباً پیش نویس موافقتنامه مالی پاراف میگردد. سپس هیئت یاد شده اقدام به تهیه گزارش ارزیابی مینماید و نهایتاً گزارش بهمراه مجوز معاون عملیات بانک در کمیته فنی و اداره مربوطه به دبیر خانه بانک ارسال و رئیس بانک از ضوابط و شرایط تامین مالی آگاه میگردد.
     شایـان ذکر است گزارش ارزیابی شامل اسناد مشروح منعکس کننده یافته ها و پیشنهادات ، ضوابط و شرایط تامین مالی است.
      ارائه به هیئت مدیره اجرایی (BED Presentation): در مرحله ارائه به هیئت مدیره اجرایی، گزارش ارزیابی بهمراه گزارش و پیشنهاد رئیس بانک (RRP)  ، خلاصه اجرایی (شامل اجزای اصلی پروژه: هزینه ، طرح تامین مالی ، سقف کشوری و ضوابط و شرایط پیشنهادی بانک) آماده و به هیئت (BED) ارسال میگردد و پس از تصویب ، تصمیمات اتخاذ شده به ذینفع اعلام میگردد که به دنبال آن موافقتنامه تامین مالی نهایی /امضاء و با صدور ضمانتنامه دولتی یا اخذ ضمانتنامه بانکی و نظریه حقوقی ذینفع /ضامن ، لازم الاجراء گردد. شایان ذکر است چرخه یاد شده دارای بعد داخلی / درون کشوری نیز میباشد که بموجب آن ذینفع می یابد اقدام به اخذ و تهیه مجوزهای قانونی لازم ( مبادله 62 قانــون محاسبه عمومی ، اخذ تهیـه سازمـان مدیریت و برنامه ریزی کشور ، مصوبه شورای اقتصاد ، گواهی مسدودی سهمیه ارزی ) نماید.
     بدنبال تصویب پروژه ، ذینفع، ششماه فرصت دارد تا اقدام به امضای موافقتنامه تامین مالی با بانک توسعه اسلامی نماید و در صورت امضای موافقتنامه نیز ، از آن تاریخ تا ششماه بعد فرصت دارد پروژه را لازم الاجرا نماید در غیر اینصورت طرح مزبور در خطر لغو از سوی بانک قرار خواهد گرفت.
     اجرا / پیگیری(Implementation/Follow-up):پس از لازم الاجرا گردیدن موافقتنامه ، مرحله مناقصه ( محلی، محدود به کشورهای عضو یا بین المللی) آغاز میگردد و پس از اعلام برنده مناقصات قراردادی با پیمانکار منعقد میگردد. در مرحله اجرا ، ذینفع اقدام به برپایی یک واحد نظارت پروژه (PMU)  با مشاوره و رایزنی و تصویب بانک مینماید و به محض تکمیل فیزیکی پروژه ، گزارش تکمیل پروژه (PCR) را آماده میسازد.
      در مرحله اجرا، نقش بانک سازماندهی یک کارگاه آموزشی برای طرح موصوف و پیگیری اجراء و خرید و ارسال هیئتهای بدین منظور میباشد.
    پس از ارزیابی (Post-Evaluation):  در پایان و در مرحله پس از ارزیابی، موارد(گزارشات) زیر تحت توجه و ملاحظه قرار میگیرند:
• ارزیابی پروژه ظرف 5-2 سال از زمان تکمیل پروژه.
• ارزیابی تاثیر پروژه.
• حصول اطمینان از عینیت و تحقق پذیری پروژه مورد انتظار و نتایج و پیامدهای واقعه آن.
• درسهای با ارزش آموخته شده حاصل از چنین گزارشات.
• گزارشات بانک منجر به کمک در طراحی خط مشی ها و عملیات آتی بانک گردد.
• ارائه به هیئت مدیره اجرایی جهت اطلاع.
 
________________________________________
 
4) بورسیه ها و جوایز بانک توسعه اسلامی
موسسه آموزش و تحقیقات اسلامی سالانه جایزه ای را به تحقیقات برجسته در زمینه اقتصاد اسلامی  و بانکداری اسلامی ، اختصاص داده است که هدف از اعطای این جایزه تشویق و ترغیب تلاشهایی خلاق و چشمگیر می باشد.  
بانک توسعه اسلامی همچنین سالانه جوایزی را به محققین و موسسات تحقیقاتی برتر کشورهای عضو که فعالیت و تحقیقات برجسته ای در زمینه علوم و فناوری انجام داده باشند، اعطا می نماید.
بانک توسعه اسلامی با توجه به نقش زنان در توسعه و به منظور افزایش مشارکت زنان در توسعه اقتصادی و اجتماعی و آموزش سالانه جایزه ای را به زنان محقق و همچنین موسسات مربوط به زنان اعطا نماید.
بانک توسعه اسلامی به منظور بسط دانش در میان کشورهای عضو و در چارچوب برنامه بورس تحصیلی تکنولوژی  پیشرفته "IDB Merit Scholarship Programme for High Technology " هر ساله تعداد محدودی بورس تحصیلی در مقاطع دکترا و فوق دکترا در زمینه های علوم و تکنولوژی  به اساتید برجسته دانشگاهها و دانشجویان و محققین برجسته کشورهای عضو اعطا می نماید.
http://www.isdb.org
www.irti.org
 
________________________________________
 

5)جمهوری اسلامی ایران و بانک توسعه اسلامی
جمهوری اسلامی ایران در اواخر سال 1366 هـ. ق (1988 م) به عضویت بانک توسعه اسلامی در آمد و حداقل سهام مورد نیاز جهت عضویت را به میزان 5/2 میلیون دینار اسلامی ( 250 سهم ) پذیره نویسی نمود که با تصویب مجلس و متعاقب آن هیات عامل بانک مزبور ، میزان سهم پذیره نویسی شده ایران طی چند دوره به 700 میلیون دینار اسلامی افزایش یافت.
از بدو عضویت تاکنون، جمهوری اسلامی ایران توانسته است حدود یک میلیارد دلار از تسهیلات اعتباری بانک توسعه اسلامی جهت تامین مالی پروژه های بخش خصوصی و دولتی و همچنین تقریبی حدود 5/1 میلیارد دلار نیز از تسهیلات کوتاه مدت ( تجاری ) در امر صادرات و واردات کالاهای مصرفی، ( عمدتاً) ،‌ واسطه ای و سرمایه ای استفاده نموده است.
شایان ذکر است در کنار استفاده از تسهیلات اعتباری پروژه های تجاری و بانک توسعه اسلامی ، کشورمان همچنین از سال 1369 تاکنون تقریباً هر سال،‌ یک فقره کمک بلاعوض جهت طرحهای بخش خصوصی، عمومی ( دولتی ) نیز عمدتاً در زمینه همچون "نوسازی و بازسازی در راس ،‌ اسکان آوارگان ،‌توسعه تجهیزات آزمایشگاهی ، امداد رسانی به زلزله زدگان" بهره برداری نموده است.
شایان ذکر است بانک توسعه اسلامی ،‌ سه خط اعتباری با اختیارات کامل به سه بانک "کشاورزی ،‌صنعت و معدن بانک توسعه صادرات" اعطا نموده است که بدین وسیله بانک کشاورزی در خط اول اعتباری خود توانست به مبلغ 5/8 میلیون دلار جهت پروژه های با مقیاسی کوچک و متوسط استفاده نماید و هم اکنون نیمی از خط دوم اعتباری آن به مبلغ 5/12 میلیون دلار که در سال 1381 به تصویب رسید از سوی بخش خصوصی در حال استفاده می باشد.
با عنایت به موارد و نکات یاد شده در بالا،‌ جمهوری اسلامی ایران تاکنون توانسته است از تسهیلات اعتباری بانک توسعه اسلامی در پروژه های زیر ساختاری، صنعتی و عمرانی همچون "احداث سد و شبکه آبیاری و زهکشی" ،  "ایجاد کارخانه " ، "تاسیس بیمارستان" ،‌ "احداث نیروگاه" ، "احداث و گسترش شبکه راه آهن" و" کشتی سازی " بهره برداری نماید. و در این راستا، وزارتخانه های نیرو، کشاورزی، صنایع و معادن و راه و ترابری بیشترین بهره را جهت استفاده از تسهیلات اعتباری داشته اند.
کشورمان چهارمین سهامدار بانک توسعه اسلامی است و براین اساس دارای نماینده اقتصادی در هیات مدیره اجرایی، بانک توسعه اسلامی است و از این لحاظ ،‌ ایران تاکنون حضوری مستمر، ثابت و فعال در استفاده از تسهیلات اعتباری بلند مدت و کوتاه مدت بانک داشته است. 

6) فرمت گزارش توجیهی برای بانک توسعه اسلامی

در زیر به فهرست مطالب عمده ای که در گزارش توجیهی طرح برای بانک توسعه اسلامی باید آورده شود اشاره می شود:

 

I. The Economy.

 • Economic and financial system.
 • GDP and GDP growth rate.
 • Unemployment rate.
 • Consumer prices/inflation. Current account.
 • Exchange rates.

  II. The Market

a) The product.

 • Clear description of the product(s) to be accompanied by samples or pho¬tographs of the product.

b) Historical demand-supply analysis (over past 5 years)

c) Demand-supply projections

 • Demand/supply projects over the next 5 to 8 years and the basis for projections.
 • Local production, if any.
 • Imports.
 • Production of the proposed project.
 • Demand and supply gap.
 • Export potential, if any.

  Ill. Marketing strategy.
 • Various aspects of marketing strategy (competition, pricing, market share etc.
 • Indicate names, addresses, telephone and fax numbers of the competitors.
 • Current importers in the market and their addresses telephone and fax numbers.
 • Related Government policies, pricing, quality control, licensing requirements, etc.
 • Proposed pricing plan for each product.
 • Details of prevailing market prices, wholesale and retail.
 • Pricing plans for the sales on the basis of FOB and CIF.
 • Proposed channels of distribution.
 • Organizational structure of the marketing and sales department, including the qualifications and experience of its working staff.
 • Sales promotion plan proposed for distributors and consumers.

   

IV. The Project

a) Objectives and Scope:

 • Rationale, concept and objective of the project.
 • Project scope, including existing facilities, if any.

b) Product(s)

 • Technical description of the product.
 • Components of the product(s).
 • Means for getting rid of left over stocks.

c) Project Location

 • Geographical location - advantages and disadvantages.
 • Infrastructure support facilities: water, electricity and communication facilities.

d) Procurement

 

V- Raw Materials:

 • Source of supply, price of raw materials procured, semi-manufactured products (different stages) and the packaging material.
 • Expected fluctuations with respect to the availability of raw materials and their prices.
 • Percentage of waste of the raw materials during manufacturing and supply.
 • Description of mode or procuring raw materials

   

VI- Equipment and Machinery:

 • List of equipment and machinery.
 • Detailed information on equipment and machinery.
 • Procurement procedure, international or restrictive competitive bidding/selection, direct shopping etc.

e) Production Process (to be mentioned briefly).

 • Process flow involved.
 • Technical know-how arrangements and rationale for choice of a par¬ticular technology and/or technical partner, if applicable.

f) Project Components

 • Description of major equipment and machinery components and means of transportation.
 • Detailed description of machinery and equipment, including name of manufacturing company, type, model, brochures, catalogues from the manufacturing company.

g) Project Cost and Financing Plan.

 

VII -Project Cost

 • Detailed item-wise breakdown of cost estimates in local and in US Dollar equivalent.
 • Basis of cast estimates and provision for contingencies.

   

VIII- Financing plan

 • Equity, loan, leasing/installment sale.
 • Details of funds committed and their terms and conditions.
 • Existing financing gap, if any.
 • Debt-equity ratio.
   

h) Implementation.

 • Project implementation schedule.
 • Erection and installation arrangements with machinery supplier(s), if any.
   

i) Buildings

 • Layout of the location of the project. Describing clearly the location of buildings, roads, boundaries of the location and its connection to main utilities such as water, sewerage and electricity.
 • Drawing of building including areas, heights and sectors.
 • Detailed specifications of construction work of buildings.

j) Manpower

 • Comprehensive list of manpower requirements by skill indicating name, designation, their duties, etc.
 • List of wages and salaries and additional benefits to the staff.
 • Source of supply of labor.
 • Training plan for the manpower.
 • Production capacity during the initial production stage until the maximum production capacity of the plant is reached.
 • As regard the expansion and modernization of the project is concerned, a detailed historical description of the production is required.

k) Concession Agreement or Franchise Licenses.

 • Provide a copy of any technical agreement or contract for getting the technical expertise or concession of franchise agreements.
 • Explain the basis on which the fee and expenses were calculated.


l) Establishment Expenses during Pre-Production Stage.

 • Expenses due to consultants, legal advisors, Engineers, Architects and other professional staff.
 • Travel expenses, salaries and other expenses during and before production.

m) The Beneficiary

 • Background.
 • Legal status.
 • Organization structure including list of members of the board of directors.
 • Main sponsors including main shareholders and their shareholding.
 • Key management and their background.
 • Operating performance over the past 5 years (for existing companies).
 • Bank references.

n) Financial Justification

 • Project implementation schedule.
 • Project income statement, bal¬ance sheet and cash flow statement in both local curren¬cy and in U$ Dollars.
 • Financial Internal Rate of Return, Break-even analysis and cash playback period calculations under various scenarios.
 • Basic assumptions underlying financial projections. (Selling prices, main raw material prices, capacity utilization, number of working days, depreciation rates, inflation rates, etc.)
 • Brief commentary on projected income statement, balance sheet and cash flow Statement with specific reference to the repayment capacity of the project. Amounts to be mentioned in local currency as well as in US Dollar equivalent.
 • Trend of ratios such as operating profit/sales, current ratio, debt-equity ratio, debt-service coverage, etc. to be mentioned.
 • Financial Internal Rate of Return (FIRR).
 • Sensitivity analysis under four scenarios:
 • Decrease in sale prices by 10%
 • Increase in raw material costs by 10%
 • Increase in project cost by 10%
 • A combination of (i), (ii) and (iii) above.

 

o) Risk Analysis.

Potential risks and ways and means, if any, to mitigate them.

 

IX. Conclusion and Recommendations.

 • Financial viability of the project.
 • Justification for financing.
 • Recommendations.

 


چاپ  

تماس با ما
کمينه
آدرس مشاوره امکان سنجی طرح ها:
 تهران، خیابان سهروردی شمالی، خیابان خرمشهر، پلاک 7 (قدیم) 5 (جدید)، طبقه چهارم
تلفن :88510477 ،  4 - 88502193 فاکس: 88747021
 Email: npsn@npsn-co.com


پیوندها

  

   

 

  صفحه اصلی | درباره ما | سئوالات متداول | لینکهای مرتبط | نقشه سایت | تماس با ما

حريم شخصي كاربران  |  شرایط استفاده
کلیه حقوق سایت برای شرکت نظم پویان صنعت نوین محفوظ می باشد.